پیله ابریشم چیست؟

پیله ابریشم یک نوع گونه‌ی مخصوص از پیله‌ها (پروانه‌ها) است که به نام علمی “Bombyx mori” شناخته می‌شود. این پروانه به عنوان یک پروانه اهلی و تجاری شناخته می‌شود، زیرا از آن برای تولید ابریشم استفاده می‌شود. پیله ابریشم معمولاً در کشورهایی مانند چین و هند کشت می‌شود و ابریشمی که از تراریخته‌های این پیله‌ها به دست می‌آید، به نخ‌های ابریشمی معروف است که در تولید پارچه‌ها و محصولات نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیله ابریشم چگونه تولید میشود؟

تولید ابریشم از پیله‌های ابریشم، فرآیندی دقیق و پیچیده است. مراحل اصلی تولید ابریشم به صورت زیر هستند:

1.نگهداری و پرورش پیله‌های ابریشم :

– پیله‌های ابریشم در بستر پرورش خاصی به نام “باکس‌های ابریشمی” نگهداری می‌شوند.

– آنها از مرحله‌ی لاروی تا پروانه‌ای تغذیه می‌کنند و رشد می‌کنند.

2.تولید کوکون (پیله ابریشم) :

– پیله‌های ابریشم پس از رشد به مرحله‌ای می‌رسند که کوکون (پیله ابریشم) را می‌سازند.

– در این مرحله، آنها از ابریشمی که از دهانشان ترشح می‌شود، برای ایجاد یک پوشش محافظ استفاده می‌کنند.

3.جدا کردن کوکون :

– پس از اتمام مرحله کوکون، آنها باید جدا شوند. این انجام می‌شود تا به دست ابریشم دسترسی پیدا کنیم.

– برای انجام این کار، کوکون‌ها را در آب جوشانده می‌اندازند تا چسبندگی ابریشم ضعیف شود. پس از این مرحله، ابریشم قابلیت جدا شدن دارد.

4.تولید نخ‌های ابریشم :

– نخ‌های ابریشم از ابریشمی که از کوکون‌ها جدا شده است، بافته می‌شوند.

– این نخ‌ها بعداً می‌توانند به نخ‌های ابریشمی بزرگتر تراکم داده شوند و برای تولید پارچه‌ها و محصولات نساجی به کار روند.

این فرآیند پرورش پیله‌های ابریشم و تولید ابریشم نیازمند دقت و مراقبت ویژه است و از آنجا که ابریشم یک ماده گران‌قیمت است، به عنوان یک صنایع دستی و تجاری مهم شناخته می‌شود.

پیله ابریشم چقدر عمر میکند؟

پیله ابریشم (Bombyx mori) پس از تکمیل مراحل رشد از لاروی به پروانه، عمر کوتاهی دارد. عمر پروانه ابریشم معمولاً تنها چند هفته تا چند ماه است. در این مدت کوتاه، پروانه‌ها تخم‌گذاری می‌کنند و سپس می‌میرند.

پس از تخم‌گذاری، تخم‌ها تبدیل به لاروها می‌شوند و در مراحل مختلف رشد از لاروی به پروانه تبدیل می‌شوند. این مراحل رشد در مجموع معمولاً تا چند ماه طول می‌کشد. پس از تبدیل به پروانه و تخم‌گذاری، پیله ابریشم می‌میرد.

عمر کوتاه پیله ابریشم به دلیل چرخه زندگی طبیعی این حشرات و نیازمندی‌های خاصی که برای تولید ابریشم دارند، محدود است.

پیله ابریشم چقدر قدمت دارد؟

پیله ابریشم (Bombyx mori) به عنوان یک گونه پروانه (پیله)، تاریخچه تاریخی طولانی دارد و به مدت بسیار طولانی در کشاورزی و صنایع نساجی به کار رفته است. اولین ذکر ابریشم به دوره‌های باستانی می‌رسد و نساجی ابریشم در چین از حدود 5000 سال پیش آغاز شد. بنابراین، تاریخ پیله ابریشم به هزاران سال قبل بازمی‌گردد.

پرورش و تولید ابریشم به عنوان یک صنعت مهم در کشورهایی مانند چین، هند، و بعضی دیگر از کشورها همچنان ادامه دارد. این صنعت به مرور زمان تکنولوژی‌های جدیدی را بهره‌برد و به توسعه ابریشم‌گرایی ادامه داده است.

تاریخچه پیله ابریشم

تاریخچه پیله ابریشم به دوران باستانی بازمی‌گردد و به عنوان یکی از اولین مواد نساجی شناخته می‌شود. در ادامه، تاریخچه پیله ابریشم را به صورت خلاصه می‌آورم:

1.اکتشاف ابریشم در چین :

تاریخ پیله ابریشم به چین بازمی‌گردد. ابریشم در چین به عنوان یک ماده نساجی ارزشمند شناخته می‌شود و پرورش پیله‌های ابریشم در این کشور از حدود 5000 سال پیش آغاز شد.

2.گسترش ابریشم به سایر مناطق :

از چین، دانش درباره تولید ابریشم به سایر مناطقی مانند هند، تایلند، ژاپن، و سایر نقاط جهان منتقل شد. این مناطق نیز صنایع ابریشمی خود را توسعه دادند.

3.اختراع ریسمان :

در دوره باستانی، ابریشم به عنوان یک کالای لوکس شناخته می‌شد و برای پرسش‌هایی مانند تجارت بین المللی و ارتباطات استفاده می‌شد. اختراع ریسمان به وسیله‌ی چینی‌ها به توسعه تجارت ابریشمی کمک کرد.

4.تأثیرات فرهنگی :

ابریشم به عنوان یک ماده گران‌قیمت در ادب، هنر، و فرهنگ چینی تأثیرات گسترده‌ای داشت و در تزیینات، لباس‌ها، و آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

5.انتقال تکنولوژی ابریشم :

در طول تاریخ، دانش تولید ابریشم به مناطق دیگری از جهان منتقل شد و تولید ابریشم به عنوان یک صنعت مهم در کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه هم گسترش یافت.

در کل، پیله ابریشم و تولید ابریشم از تاریخ‌های باستانی تا امروز برای صنعت نساجی و فرهنگ جهانی اهمیت دارند. این ماده گران‌قیمت به عنوان یک نماد لوکس و زیبایی به مرور زمان جاودانه مانده است.

پیله ابریشم چگونه کار میکند؟

پیله ابریشم (Bombyx mori) به عنوان یک گونه پروانه یا پیله مخصوص استفاده از ابریشم کشته می‌شود. برای تولید ابریشم، پیله ابریشم در مراحل مختلف زندگی خود از لاروی به پروانه تبدیل می‌شود و در هر مرحله وظیفه‌های مختلفی انجام می‌دهد. این فرآیند به شرح زیر است:

1.تخم‌گذاری :

پروانه ابریشم نخ‌های ابریشمی را تولید می‌کند که برای ساخت کوکون (پیله ابریشم) استفاده می‌شود. در این مرحله، پروانه تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌ها را روی برگ‌های تغذیه خود قرار می‌دهد.

2.تشکیل کوکون :

تخم‌ها تبدیل به لاروها می‌شوند و از جلد خارجی خود یک کوکون ایجاد می‌کنند. کوکون یک پوشش محافظ است که از ابریشمی ترشحی ایجاد شده توسط پیله به دور لاروها تشکیل می‌شود.

3.تولید ابریشم :

در مرحله کوکون، پیله ابریشم ابریشمی ترشح می‌کند و آن را به شکل نخ‌هایی درمی‌آورد که به کوکون چسبیده است. این نخ‌های ابریشمی به وسیله پیله تولید شده و به دور کوکون پیچیده می‌شوند.

4.جدا کردن ابریشم :

پس از اتمام مرحله کوکون، کوکون‌ها به آب جوشانده می‌شوند تا ابریشمی که نخ‌ها را به دیگر عناصر چسبانده است، تخلیه شود. این مرحله به نام “بوییدن” شناخته می‌شود.

5.تولید نخ‌های ابریشمی :

پس از بوییدن، نخ‌های ابریشمی آماده به کار هستند. این نخ‌ها جدا شده و به نخ‌های ابریشمی بزرگتر تراکم داده می‌شوند تا برای تولید پارچه‌ها و محصولات نساجی استفاده شوند.

جهت تهییه : https://silkyskin.ir/product-category/face-and-body-cream/%d9%be%db%8c%d9%84%d9%87-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b4%d9%85/

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *