روغن نارگیل برای موهای شما مزایا ، کاربردها و نکات

روغن نارگیل برای موهای شما

روغن نارگیل می‌تواند به بهبود سلامت و شرایط موهای شما کمک کند. با کمک به جلوگیری از از دست دادن پروتئین در موهای شما عمل می‌کند. مفید است که آن را هم قبل و هم بعد از شستشوی مو به موها بزنید.

روغن نارگیل یک محصول بسیار چند منظوره در زمینه سلامت و زیبایی است.

مردم از آن برای کارهای مختلفی استفاده می‌کنند، از پخت و پز و تمیز کردن تا مرطوب کردن پوست و حذف آرایش. دیگران اغلب از روغن نارگیل برای بهبود سلامت و شرایط موهای خود استفاده می‌کنند. این مقاله مزایا و معایب استفاده از روغن نارگیل بر روی موهای شما را بررسی می‌کند.

عملیات روزانه مراقبتی می‌توانند به موهای شما آسیب برسانند

عملیات مراقبتی روزانه مانند شستشو، تراشیدن و آرایش می‌توانند به موهای شما آسیب برسانند و باعث شده تا موهای شما پرزی، شکسته و خشک به نظر بیایند.

برای بهتر درک کردن اینکه چرا این اتفاق می‌افتد، باید بیشتر در مورد ساختار موهای خود بدانید.

موهای شما از سه لایه تشکیل شده‌اند :

 • مدولا : این قسمت نرم و مرکزی شاخه مو است. جالب است که موهای ضخیم دارای مقدار زیادی مدولا هستند، در حالی که موهای نازک تقریباً دارای مدولا نیستند.
 • کورتکس : این لایه ضخیمترین قسمت موهای شما است. که حاوی مقادیر زیادی پروتئین‌های فیبری و پیگمنتی است که به موهای شما رنگ می‌دهد.
 • کاتیکول : کاتیکول لایه سخت و محافظتی بیرونی موهای شماست.

شستشو، آرایش و رنگ‌آمیزی موها می‌توانند به کاتیکول آسیب بزنند و باعث شوند که نتواند از اجزای مرکزی شاخه مو محافظت کند.

این باعث می‌شود که بخشی از پروتئین‌های فیبری که بخشی از کورتکس موهای شما را تشکیل می‌دهند، از بین برود و موهای شما نازک، شکننده و قابل شکسته شدن شوند.

چرا روغن نارگیل بهتر از دیگر روغن‌ها برای محافظت از موها است؟

به عنوان یکی از بهترین روغن‌ها برای استفاده بر روی موها به منظور کاهش از دست رفتن پروتئین و حفظ سلامت آنها، روغن نارگیل اغلب پیشنهاد می‌شود.

با توجه به محبوبیت کنونی روغن نارگیل، ممکن است این امر به عنوان یک مد رد شود.

با این حال، برخی شواهد در پشت این ادعا وجود دارد.

یک مطالعه قدیمی‌تر منتشر شده در سال 2003 تأثیر استفاده از روغن نارگیل، روغن آفتابگردان یا روغن معدنی را قبل یا بعد از شستشوی مو بررسی کرد.

برای مشخص کردن اینکه کدام روغن برای حفظ سلامت مو بهتر است، محققان مقدار پروتئینی که موها بعد از هر یک از این درمان‌ها از دست می‌دهند را اندازه‌گیری کردند.

آنها متوجه شدند که روغن نارگیل در جلوگیری از از دست دادن پروتئین بهتر از هر دو روغن معدنی و آفتابگردان است.

در واقع، روغن نارگیل در تمام مطالعات آنها برتری داشت و از از دست دادن پروتئین در موهای غیر آسیب دیده، برش‌زده، با تیمار شیمیایی و تابش فرابنفش محافظت می‌کرد.

به عبارت دیگر، روغن‌های معدنی و آفتابگردان این تأثیر را نداشتند و موثر در کاهش از دست رفتن پروتئین از موها نبودند.

فکر می‌شود که ساختار شیمیایی روغن نارگیل پشت برتری آن در حفاظت از موهاست.

روغن نارگیل اصولاً از یک اسید چرب میانی به نام اسید لوریک تشکیل شده است. این اسید لوریک به روغن نارگیل یک ساختار طولانی و مستقیم می‌دهد، که به راحتی به عمق سرآیند مو جذب می‌شود.

روغن آفتابگردان اصولاً حاوی اسید لینولیک است که دارای یک ساختار بلوکی بسیار بزرگتر است، بنابراین به همین دلیل به موها به راحتی جذب نمی‌شود.

این به این معناست که روغن‌های معدنی و آفتابگردان می‌توانند به موها پوشش دهند، اما به خوبی به سرآیند مو جذب نمی‌شوند.

مالیدن روغن بر روی موهای شما قبل یا بعد از شستشو به پیشگیری از آسیب کمک می‌کند.

چند روش وجود دارد که می‌توانید روغن را بر روی موهای خود بمالید تا به حفاظت از آسیب مو کمک کند.

اول، مالیدن روغن به موها قبل از شستشو می‌تواند کمک کند تا میزان آسیبی که در حین شستشو و در حالت مرطوب می‌بیند، کاهش یابد.

عجیب نیست که موها در حالت مرطوب به آسیب بیشتری حساس هستند. این به دلیل تغییرات ساختاری ظریفی است که هنگام جذب آب در آن اتفاق می‌افتد.

زمانی که موهای شما مرطوب می‌شود، کورتکس مرکزی ضخیم، آب را جذب کرده و باد می‌گیرد، که باعث تغییر ساختاری در کاتیکول می‌شود.

کاتیکول مواقعی از تیره‌های موی شما تشکیل شده است که به سمت سرشاخه موی شما پیوسته‌اند و به سمت نوک مو نگاه می‌کنند.

زمانی که کورتکس موی شما آب جذب می‌کند و باد می‌گیرد، این تیره‌ها به سمت بیرون فشرده می‌شوند تا بالا بروند. این باعث می‌شود موهای مرطوب به راحتی آسیب ببینند، به ویژه هنگام تراشیدن یا آرایش.

مالیدن روغن به موهای شما قبل از شستشو می‌تواند مقدار آبی که توسط سرآیند مو جذب می‌شود و میزان بالا رفتن تیره‌های کاتیکول را کاهش دهد. این باعث می‌شود که موها در حالت مرطوب کمتر آسیب ببینند.

ثانیاً، پوشاندن موهای خود با روغن پس از شستشو به نرمی و صیقلی‌تر شدن مو کمک می‌کند. و میزان اصطکاک ناشی از آرایش را کاهش می‌دهد، اینگونه کمتر احتمال دارد که موهای خراش بخورد و بشکند.

روغن نارگیل ممکن است به شما کمک کند تا موهایتان را بلندتر رشد دهید.

بسیاری از افراد می‌خواهند موهای بلند، صاف و درخشان داشته باشند.

با این حال، فشار روزمره بر موهای شما ناشی از آرایش، مراقبت، هوا و آلودگی‌ها می‌تواند به موها آسیب بزند.

این ممکن است رشد موهای بلندتر را دشوار کند، زیرا موهای شما هر چه بلندتر می‌شوند، می‌توانند خسته‌تر و کهنه‌تر شوند.

روغن نارگیل ممکن است به شما کمک کند تا موهایتان را بلندتر رشد دهید با :

 • مرطوب کردن موهای شما و کاهش شکنندگی
 • حفاظت از موهای شما در برابر از دست دادن پروتئین و آسیب در حالت مرطوب
 • محافظت از موهای شما در برابر آسیب‌های محیطی مانند باد، آفتاب و دود

برای بهره‌برداری بیشتر از روغن نارگیل، احتمالاً باید آن را به عنوان یک قسمت منظم از روتین زیبایی‌تان کنید.

سایر مزایای روغن نارگیل برای موها

روغن نارگیل ممکن است دیگر مزایایی برای موهای شما داشته باشد. با این حال، بسیاری از این موارد به درستی در مطالعات کنترل شده مناسب بررسی نشده‌اند.

بعضی از مزایا ممکن است شامل :

 • پیشگیری از شپش : یک مطالعه کوچک نشان داد که وقتی با مقدار کمی آنیس در یک اسپری ترکیب شود، روغن نارگیل تا 40٪ موثرتر از ماده شیمیایی پرمترین در درمان شپش سر است.
 • محافظت در برابر آفتاب : فیلترهای محافظ از آفتاب می‌توانند به موهای شما در مقابل آسیب‌های ناشی از نور مستقیم آفتاب کمک کنند. برخی از مطالعات آزمایشی و مرتبط با پوست نشان داده‌اند که روغن نارگیل دارای فاکتور محافظتی در برابر آفتاب است، بنابراین استفاده از آن بر روی موهای شما می‌تواند مفید باشد.
 • درمان قشره : قشره ممکن است ناشی از رشد بیش از حد قارچ یا خمیر در مقطع سر باشد. در حالی که هنوز مطالعاتی به طور خاص بر روی روغن نارگیل انجام نشده‌اند، این روغن دارای خواص ضد میکروبی است و ممکن است برای درمان قشره مفید باشد.
 • پیشگیری از ریزش مو : مراقبت اضافی ممکن است به موهای شما آسیب برساند و در شرایط بسیار شدید می‌تواند به ریزش مو منجر شود. روغن نارگیل می‌تواند به حفظ موهای شما در وضعیت خوب کمک کرده و این را جلوگیری کند.

همچنین ادعا شده است که مصرف روغن نارگیل برای سلامتی موها به دلیل مواد مغذی که ارائه می‌دهد، مفید است. با این حال، شواهد محدودی وجود دارد که این موضوع را تأیید کند.

آیا روغن نارگیل تأثیرات منفی‌ای بر روی موها دارد؟

اصولاً استفاده از روغن نارگیل برای پوست و موهای شما به عنوان مطمئن در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، استفاده بیش از حد ممکن است باعث تجمع روغن در موها و پوست سر شما شود.

این می‌تواند موهای شما را چرب و خسته نماید، به ویژه اگر موهایتان بسیار نازک باشند.

برای جلوگیری از این موضوع، مطمئن شوید که از مقدار کمی شروع کنید و ابتدا روغن نارگیل را از میانه تا انتهاهای موهایتان مالیده و پخش کنید. افرادی که موهای بسیار نازک دارند، ممکن است بخواهند که به طور کل روغن نارگیل را روی پوست سر خود قرار ندهند.

علاوه بر این، در حالی که عادی است روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ مو را از دست دهید، بسیاری از افراد اعلام کرده‌اند که هنگام استفاده از روغن نارگیل، موهای زیادی از دست می‌دهند.

اما روغن نارگیل معمولاً عامل اصلی نیست. به سادگی استفاده از این روغن اجازه می‌دهد تا موهایی که از پوست سر شما جدا شده‌اند، از بین بروند.

چگونه از روغن نارگیل برای موهای زیبا استفاده کنیم؟

در ادامه چندین روش برای استفاده از روغن نارگیل به منظور بهبود سلامت موهایتان آمده است.

 • به عنوان مرطوب کننده : موهایتان را مانند همیشه شامپو کنید و سپس روغن نارگیل را از میانه تا انتهاهای موهایتان مالیده و پخش کنید.
 • به عنوان رفع گره مو بعد از شستشو : پس از شامپو و مرطوب کننده موهایتان، کمی روغن نارگیل را به موهایتان مالیده و موهایتان را در حین تراشیدن محافظت کنید.
 • به عنوان ماسک مو : روغن نارگیل را در موهایتان مالیده و به مدت چند ساعت (یا حتی در شب) قبل از شستشو جا بگذارید.
 • به عنوان محافظ مو قبل از شستشو : روغن نارگیل را قبل از شستشو موهایتان در موهایتان مالیده و جا بگذارید.
 • به عنوان درمان مخصوص پوست سر : قبل از خواب، مقدار کمی از روغن نارگیل را به پوست سر خود ماساژ دهید. آن را تا صبح در موهایتان بگذارید و با شامپو بشویید.

این تکنیک‌ها می‌توانند به صورت منظم یا زمانی به کار گرفته شوند (بستگی به نوع موهای شما) تا به شما موهایی زیبا، سالم و درخشان ببخشند.

میزان مورد نیاز از روغن نارگیل به طول و نوع موهای شما بستگی دارد. اکثر افراد از مقداری استفاده می‌کنند که به اندازه کافی برای پوشش موها از میانه تا انتهاست تا از چرب شدن موها جلوگیری کنند.

رویکرد بهتر این است که با کمترین مقداری که فکر می‌کنید نیاز دارید شروع کنید و به تدریج از آن افزایش دهید.

اگر موهایتان کوتاه یا بسیار نازک باشد، ممکن است نیاز به حداقل یک قاشق چایی داشته باشید. با این حال، افرادی که موهای بلند و ضخیم دارند ممکن است بخواهند تا دو قاشق غذایی از آن استفاده کنند.

همچنین انواع مختلفی از روغن نارگیل برای انتخاب وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند روغن نارگیل نخستین (غیررفینه) را انتخاب کنند، زیرا از آن در رژیم غذایی خود هم استفاده می‌کنند.

با این حال، مطالعات خاصی در مورد اینکه نوعی از روغن نارگیل برای موهای شما بهتر است یا نه، وجود ندارد. به علاوه، هر دو نوع روغن نارگیل غیررفینه و رفینه دارای ویژگی‌های مرطوب کننده یکسانی هستند.

نتیجه نهایی

روغن نارگیل یک محصول عالی برای مرطوب کردن موهای شماست.

می‌توانید آن را قبل و بعد از شستشو موهایتان استفاده کنید تا به پیشگیری از آسیب دیدن موها و حفظ درخشندگی و سلامت موهایتان کمک کند.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *