داستان پنبه های ابریشم!

معرفی

پنبه‌های کرم ابریشم : اضافه کردن آن به لیست محصولات حشرات و حیواناتی است که احتمالاً تصور نمی‌کردید برای پوست شما خوب باشد.

به نظر می‌آید که این موضوع خیلی عجیب باشد، اما در حین مرور محصولات محبوب مراقبت از پوست در فروشگاه‌های زیبایی کره جنوبی، به طور ناخودآگاه به کیسه‌های کوچکی از دوازده یا سیزده عدد پنبه کرم ابریشم برخورد کردم. پس از عبور از حس ناراحتی اولیه، کنجکاوی من پیروز شد. من باید آن را امتحان کنم.

هواداران و شرکت‌ها در مورد این صحبت می‌کنند که مالیدن پنبه‌های کرم ابریشم بر روی صورت شما منجر به پوستی سالم‌تر و نرم‌تر می‌شود. من تحقیقاتی انجام دادم تا ببینم چه چیزی در مورد پنبه‌های کرم ابریشم و مراقبت از پوست شناخته شده است و تعدادی اطلاعات جالب پیدا کردم. باور کنید یا نه، شما احتمالاً از یک ماده موجود در پنبه‌های کرم ابریشم بر روی پوست خود استفاده می‌کنید، بدون اینکه متوجه شوید! به زودی درباره این موضوع بیشتر توضیح میدهم.

یک درس کوتاه زیست‌شناسی در مورد پنبه‌کرم‌ها

شناخته‌شده‌ترین ماده‌ای که قرن‌ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است، ابریشم است که از حشراتی مانند عنکبوت‌ها یا به صورت رایج‌تر پنبه‌کرم نوعی به نام “Bombyx mori” به دست می‌آید. پنبه‌کرم‌ها از تخم‌ها فروریخته و به عنوان لاروها آغاز می‌شوند. به زودی پس از تولد، لاروها کوکون می‌بافند. در واقعیت، آنها نخ‌هایی از ابریشم از دهان‌شان در می‌آورند که از ترکیب بزرگی از مایع لعابی حاوی مواد مغذی از برگ‌های توت گیاهی که هضم کرده اند، تشکیل شده‌اند تا کوکون خود را ببافند.

وقتی لاروها تمام مراحل خود را به پایان می‌رسانند و درون کوکون‌شان جای گرفته‌اند، پوست خود را ترک می‌کنند تا به مرحله بعدی تبدیل شوند (در این مرحله تبدیلی به عروسک رخ می‌دهد). پس از چند هفته، این حشره از ترک کوکون خود استفاده کرده و به عنوان یک پروانه (مورچه‌خورک) ظاهر می‌شود.

در بسیاری از کشورها مردم لاروهای پنبه‌کرم را می‌خورند و آن‌ها را به عنوان مواد غذایی و پیش‌غذاهای مختلف آماده می‌کنند. اما برای مراقبت از پوست، علاقه‌مان به کوکون‌های باقیمانده است، به ویژه به پروتئین‌های خاصی که ساختار کوکون ابریشم را تشکیل می‌دهند.

نگاه نزدیک به ماده ویژه موجود در پنبه‌کرم‌ها

پنبه‌کرم‌ها – که معمولاً کوچکتر از توپ پینگ پنگ هستند و به سختی خشک می‌شوند – حاوی یک پروتئین کلیدی به نام سریسین هستند که به عنوان یک عامل مفید در مراقبت از پوست شناخته شده است. این ماده معمولاً در جریان تولید ابریشم به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شود، اما تلاش‌های زیادی در زمینه زیبایی و پزشکی برای بررسی این پروتئین کم‌استفاده معرفی شده است.

سریسین حاوی 18 اسید آمینه است (به ویژه سرین، اسپارتیک اسید و گلیسین) و حدود 20-30 درصد وزن یک کوکون را تشکیل می‌دهد. سریسین چسبنده و لعابی است و یک پروتئین دیگر به نام فیبروئین را دربرمیگیرد. با هم، آنها تا ایجاد تاشوهای لایه‌های تخته‌های پریزی که دیواره‌های کوکون‌ها را تشکیل می‌دهند.

سریسین قابل هضم، سازگار با بیولوژی و قابل تجزیه است و توانایی چسبیدن و حفظ رطوبت باعث علاقه گسترده به بررسی کاربرد آن در موارد فارماسوتیکی و زیبایی شده است.

مصارف پزشکی و علمی ممکن برای سریسین یا مواد پنبه‌کرم :

– برای ترمیم زخم‌ها و بازسازی (ساخت یک ماده فیلمی برای پوشش زخم و عملکرد به عنوان “پوست مصنوعی” یا ماده بانداژ)

– برای دوخت جراحی

– به عنوان مواد ضد اکسایش، ضد باکتری، مواد ضد انعقاد

– به عنوان ماده زیستی برای عدسی‌های تماسی

– به عنوان یک مکمل برای تسکین یبوست یا احتمالاً جلوگیری از دیابت (مطالعات محدودی در این زمینه وجود دارد)

– به عنوان یک هیدروژل برای ارسال داروها یا سلول‌ها در مهندسی بافت و پزشکی بازسازی

– برای کمک در تصویربرداری زیستی

– برای کمک در پخش تشعشعات مضر اشعه ماوراء بنفش (فرابنفش)، مانند ازینکتون.

استفاده از پنبه‌کرم‌ها در مراقبت از پوست

پنبه‌کرم‌ها و سریسین برای بسیاری از مزایای بالقوه در تقویت و مراقبت از مو، پوست و ناخن مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات زیبایی به دهه 1980 باز می‌گردد و از کاربرد این ماده در محصولات نرم‌کننده مو و محصولات ناخن برای جلوگیری از شکنندگی ناخن، به عنوان مثال، مطالعه کرده‌اند. امروزه، پودر سریسین یا سریسین هیدرولیزه در آرایش، لوسیون‌ها و نرم‌کننده‌های مو استفاده می‌شود، بنابراین ممکن است از پروتئین پنبه‌کرم استفاده کرده باشید، حتی بدون اینکه بدانید!

زمانی که به مراقبت از پوست و چهره می‌آید، سریسین به دلیل اثرات ضد چروک، ضد پیری و همچنین ترویج انعطاف پوست و مرطوب‌کننده بودن مورد ستایش قرار گرفته است. بیایید به نگاه نزدیک‌تری به این مسائل بیندازیم که چگونه سریسین این اثرات را دست‌یافته است.

در تعدادی از مطالعات، گزارش شده است که سریسین به بهبود مانع پوست و تولید کلاژن و فیبروبلاست منجر شده و هر دوی این موارد برای تقویت پوست (و بنابراین کاهش پیری) مفید هستند.

یک مطالعه در مجله پوست‌پزشکی زیبایی پس از استفاده از سریسین پوست داوطلبان را ارزیابی کرد و اثر مرطوب‌کننده آن را تأیید کرد، به این ترتیب لایه بالایی سلول‌های پوست چهره پس از استفاده آب‌باران و صاف شد. مطالعه نشان داد که سریسین نه تنها از از دست دادن آب روی سطح پوست جلوگیری کرده، بلکه به بازیابی آنچه “فاکتور مرطوب کننده طبیعی” یا NMF نامیده می‌شود کمک کرده است. NMF یک گروه از مؤلفه‌هایی است که به طور طبیعی توسط پوست تولید می‌شود و شامل اسید‌های آمینه، اسید هیالورونیک، لاکتات، اوره و اسید پیروئیدون کربوکسیلیک (PCA) است، که همگی بسیار مهم برای سلامت پوست شناخته می‌شوند.

چگونگی استفاده از پنبه‌کرم‌ها برای اسکراب و مرطوب‌کنندگی صورت

با توجه به مزایای بالقوه سریسین، اگر علاقه دارید تا آن را امتحان کنید، پیشنهادات زیر را برای راهنمایی در نظر بگیرید.

پنبه‌کرم‌ها معمولاً به صورت بسته‌بندی‌ها با عنوان “توپ‌های ابریشم” یا “توپ‌های پیلینگ” عرضه می‌شوند. آنها به شکل بیضی شبیه به قوطی‌های پلی‌استایرن است یا تخم‌کادبری سفید کوچک هستند، اما با موی‌های ظریف پوشانده شده‌اند. پنبه‌کرم‌ها خالی هستند و از یک سمت باز هستند، و به اندازه کافی بزرگ هستند تا بر روی انتهای انگشت جهت اسکراب کردن صورت قرار بگیرند.

بیشتر مراجع پیشنهاد می‌دهند که پنبه‌کرم را قبل از استفاده به مدت چند دقیقه در آب گرم تا داغ بنمایید تا ساختار آن نرم‌تر شود، که حس می‌شود مثل کارتن سفت است. پس از آب‌کشی کوتاه، پنبه‌کرم را بر روی انگشتتان قرار دهید و به صورت دایره‌ای به نرمی روی چهره‌ای که شسته‌شده است، به ویژه بر روی مناطق مشکل، اسکراب کنید. پنبه‌کرم‌ها به عنوان “خارش‌های مغزی” تبلیغ می‌شوند. با توجه به اینکه چقدر می‌توانید با یک اسکراب کوچکتر دقیق‌تر عمل کنید، متوجه شدم که مفید است پنبه‌کرم را به آرامی در اطراف بالای بینی خود حرکت دهم.

حالا پنبه‌کرم را دور بیندازید (برای یکبار مصرف) و مانند همیشه پوست خود را قبل از خواب مرطوب کنید. برای چند هفته امتحان کنید تا ببینید آیا پوست شما کمتر چروک دارد و با بافت نرم‌تری همراه است، همانطور که توسط برخی نقادان گزارش شده است.

هشدار

آیا استفاده از پنبه‌کرم‌ها بر روی چهره شما ممکن است عوارض جانبی داشته باشد؟ من به هیچ ریسک مستندی از استفاده از پنبه‌کرم‌ها به عنوان اسکراب بر روی پوست چهره نرسیده‌ام، اما پوست هر فرد متفاوت است. من توصیه می‌کنم، همانند هر محصول آرایشی یا محصول جدید دیگری ، ابتدا مقدار کمی را تست کنید تا واکنش پوستتان را بسنجید.

نتیجه : پنبه‌کرم‌ها برای اسکراب کردن

پس چه تصمیمی گرفته می‌شود؟ دیده‌ام که بسیاری از وبلاگرها خوشحال اند که پس از چند روز یا هفته استفاده پوست آنها نرم‌تر شده است. اما همانند تمام محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، هیچ مواد جادویی و یا عناصری که جوانی یا سلامتی و زیبایی جاودان به ما ببخشند وجود ندارد. با این حال، پنبه‌کرم‌ها اخیراً در زمینه محصولات آرایشی و مراقبت از پوست صعود کرده‌ و ارزش امتحان کردن دارد. فقط اطمینان حاصل کنید که محصولی از یک شرکت معتبر تهیه می‌کنید.

پیله ابریشم : https://silkyskin.ir/product-category/face-and-body-cream/%d9%be%db%8c%d9%84%d9%87-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%b4%d9%85/

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

اشتراک گذاری

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

[…] ابریشم دارای خصوصیت تنفس‌پذیری است که به پوست اجازه می‌دهد هوا را به خوبی عبور دهد. این ویژگی منجر به راحتی بیشتر در فصول گرم می‌شود. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *